Sportive

Baschetbaliştii pierd în prelungiri cu CSM Focşani, scor 89-93

CSM Târgu Jiu a pierdut, sâmbătă, în prelungiri, confruntarea disputată pe teren propriu cu CSM Focşani, scor 89-93. Meciul a contat pentru etapa a-3-a din Grupa 11-18 a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. În meciul pierdut contra Focşaniului, Shamiel Stevenson a reuşit să înscrie 40 de puncte, fiind cel mai bun om al grupării gorjene.

Reveniţi pe parchetul din Sala Sporturilor, după o lungă pauză competiţională, baschetbaliştii grupării gorjene au ratat oportunitatea de a-şi trece în cont o nouă victorie în Liga Naţională şi au început cu stângul seria celor patru meciuri pe care o au de disputat în Grupa 11-18, pe parcursul lunii martie.

Baschetbaliştii lui Kresimir Basic au pierdut la capătul unui meci cu două reprize diametral opuse, în care cele două formaţii au trecut rând pe rând la conducere şi în care a fost nevoie de o repriză de prelungiri pentru a se stabili echipa câştigătoare.

Shamiel Stevenson a fost cel mai bun om al gorjenilor, cu 40 de puncte marcate, un record stagional. Americanul a mai strâns 7 recuperări şi două pase decisive. A fost urmat de Dylan Frye, care a avut o evoluţie consistentă, reuşind 21 de puncte, 6 recuperări şi 3 pase decisive. Anthony Durham a totalizat 14p, 4 recuperări şi 4 asisturi. La debutul său pentru CSM Târgu Jiu, Randall Brumant a petrecut 30 de minute pe parchet, timp în care a reuşit 9 puncte şi 10 recuperări. Pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi Thomas Kottas. Grecul a totalizat 5p şi 4 recuperări.

CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Alexandru Berca, Shamiel Stevenson, Dylan Frye, Noam Weinberg, Anthony Durham, Bogdan Penciu, Camil Berculescu, Randall Brumant, Thomas Kottas, Alexandru Mitu, Octavian Ilie. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Director tehnic: Claudiu Alionescu.