Sportive

CSM Târgu Jiu a început cu victorie seria din Turul 2 de play-out

CSM Târgu Jiu a început cu victorie seria din Turul 2 de play-out din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. În primul meci din serie, CSM Târgu Jiu s-a impus, miercuri seara, cu 92-78 în fața grupării CSM Focșani. Pe sferturi scorul a fost: 27-34, 14-21, 27-12, 24-11. Formația gorjeană conduce seria cu 1-0. Meciul 2 se dispută astăzi, de la ora 19.00.

În așteptarea unor decizii privind sistemul competițional din sezonul viitor, CSM Târgu Jiu se focusează pe acest final de sezon pe obținerea unei poziții cât mai bune în Liga Națională. Pentru asta, baschetbaliștii gorjenii trebuie să treacă de CSM Focșani într-o serie în care se joacă tot în sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Gorjenii par hotărâți să rezolve cât mai rapid seria cu echipa din Moldova. Astfel, băieții lui Kresimir Basic au început cu dreptul seria cu CSM Focșani, după ce s-au impus cu 92-78. Partida a fost una destul de dificilă, iar gorjenii s-au impus mai greu decât o arată scorul, la capătul unui meci în care au fost nevoiți să revină de la -15 pe tabelă.

Spectatorii veniți la sală pentru a-și susține echipa favorită au asistat la un meci cu două reprize total opuse. Prima repriză a aparținut în totalitate oaspeților. Echipa din Focșani a profitat de apatia din apărare a gazdelor și a marcat nestingherită din mai toate pozițiile, reușind să înscrie numai puțin de 55 de puncte în prima repriză. Oaspeții au avut un avans de 15 puncte pe parcursul sfertului 2, scor 32-47, fiind cea mai mare diferență de scor dintre cele două echipe. Finalul primei reprize i-a găsit pe gorjeni cu un deficit de 14 puncte pe tabelă, scor 41-55.

După o ședință furtunoasă în vestiar la pauza meciului, CSM Târgu Jiu a arătat o cu totul altă față în repriza secundă. Metamorfozată, echipa lui Kresimir Basic a revenit pe parchet mult mai determinată și hotărâtă să schimbe impresia lăsată în prima parte a meciului. Gorjenii au început o cursă nebună de urmărire a adversarului. Agresivi în apărare și mult mai inspirați în ofensivă, gorjenii au ”topit” rapid diferența de 14 puncte de la pauză. Băieții lui Kresimir Basic au preluat total controlul partidei și s-au desprins în câștigătoare pe parcursul actul decisiv. S-a terminat 92-78 și CSM Târgu Jiu are 1-0 în seria contra CSM Focșani.

CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan 3p, Dimitrius Underwood 20p, David Antonescu 10p, Noam Weinberg, Milan Luzaic 7p, Ethan Wright 21p, Camil Berculescu 5p, Cameron Oluytan 3p, Jalen Dupree 2p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 21p, Flavius Toropu. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.