Sportive

Viitorul Pandurii învinge CS Mioveni. Trupa lui Flavius Stoican, pe locul 2 în clasament

Viitorul Pandurii Târgu-Jiu a învins CS Mioveni, duminică, în deplasare, scor 2-1.

CS Mioveni a deschis scorul rapid. Atacantul Bogdan Rusu l-a învins pe portarul Denis Rusu în minutul 3, după ce a reușit să reia cu capul din apropiere. Bogdan Rusu a profitat de o respingere greșită a oaspeților.

Viitorul Pandurii a revenit pe tabelă după circa 30 de minute. Dragu a egalat cu un șut deviat din marginea careului, iar acela a fost momentul în care gazdele au picat. Oaspeții, antrenați de Flavius Stoican, au dominat partida din acel moment, iar Cioiu a reușit să-și ducă echipa în avantaj în minutul 52. Viitorul Pandurii Târgu-Jiu a trecut la conducere după un penalty obținut și transformat de Cioiu.

În urma acestui succes, Viitorul Pandurii a ajuns la 26 de puncte și urcă pe locul 2, la patru lungimi de liderul FC U Craiova 1948. Rapid poate ajunge și ea la 26, dacă învinge la Timișoara. Dunărea Călărași și ASU Poli sunt singurele care mai pot trece peste Viitorul Pandurii, în ultima etapă a anului.