Sportive

Pandurii Târgu-Jiu, egal cu ASU Politehnica

ASU Politehnica şi-ar fi dorit să-şi asigure, sâmbătă, locul în play-off printr-o victorie aparent facilă, pe terenul „lanternei” Pandurii Târgu-Jiu. S-a încheiat, însă, 1-1, după ce elevii lui Călin Cojocaru au deschis scorul. Dorin Codrea a egalat imediat, dar nu a fost suficient.

ASU Poli a avut prima ocazie, prin Mera (min. 8), dar gazdele, la prima şansă de luat în seamă au dat gol. În minutul 19 cărăşeanul Velcotă a fost blocat de Hindrich în unghi, dar din cornerul rezultat şi executat de acelaşi jucător al gorjenilor, Felipe Acosta a punctat cu capul. Şocul nu a fost prea dur pentru oaspeţi, căci în minutul 26 Dorin Codrea a restabilit egalitatea după o minge de la Ivanovici, care, la rândul său recuperase o minge centrată în bară de Sofran.

Pandurii Târgu-Jiu: Aldescu – Pleaşcă, Cotolan, Diau, D. Filip – Sylla, Moisie (86, Corduneanu) – Velcotă (86, Habet), Felipe Acosta, Dodoi (90+3, Răchişan) – Goma (46, Bunga). Pe bancă: Opriţa – Pleşa, Rasoveanu, Zaborowski, R. Cojocaru. Antrenor: Călin Cojocaru.

Politehnica Timişoara: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Munteanu (80, D. Andrei), Cioinac, Codrea, Ivanovici (67, S. Popovici) – Axente (57, R. Rus), Plazonja (80, Radunovic). Pe bancă: Păduraru – D. Radu, Bocşan, Ignea, Casado. Antrenor: Dan Alexa.