Sportive

Pandurii, debut cu stângul în mini-returul Ligii 2

Pandurii Târgu-Jiu, ultima clasată a Ligii 2, înfrângere usturătoare, sâmbătă, pe teren propriu, în prima sa partidă din mini-retur. CSM Reşiţa s-a impus cu 4-1, după un meci disputat în prezenţa a circa 300 de spectatori.

Singurul gol al gorjenilor a fost marcat în minutul 43, când Adrian Tănăsoiu a transformat un penalty, după ce a fost faultat de Laurenţiu Rus. La pauză, elevii lui Călin Cojocaru aveau avantaj, scor 1-0. În minutul 88, Nicolae Cotolan a văzut al doilea galben, pentru un fault comis la 25 de metri asupra lui Astafei, şi a fost eliminat.

Pandurii Târgu Jiu: Krupensky – Cuţitoiu, Nic. Cotolan, D. Ciobanu (cpt.), Vasilescu – Takahashi, Trancă – Peia (Cornicioiu 46′), Şendroiu, Tănăsoiu (Dinu-Ivănescu 70′) – P. Popescu
Rezerve neutilizate: Licuriceanu – Leo. Gheorghe, Rob. Lică, R. Filip, Erhard
Antrenor: Călin Cojocaru
Eliminat: Nicolae Cotolan 88′ (cumul de cartonaşe galbene)

CSM Reşiţa: Cobrea – Laur. Rus (cpt.), Dudea, Erichot, R. Ispas – C. Cristea, Breşneni, Dat – Dodoi (Luboya 53′), Laur. Buş (Astafei 63′) – D. Ene (F. Dobre 90+1′)
Rezerve neutilizate: Zimmermann – Danci, Caragea, Vasiu
Antrenor: Dorinel Munteanu

Partida, care a început la ora 17:00, a fost arbitrată de o brigadă feminină: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)- la centru, Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria)- asistente.