Sportive

Pandurii, 4 goluri şi de la FC Argeş

Încă un eşec previzibil pentru elevii lui Călin Cojocaru. Pandurii Lignitul Târgu-Jiu a încasat patru goluri şi de la Campionii FC Argeş, sâmbătă, pe Municipal, în partida disputată de la ora 17.00. A fost ultimul meci al zilei în Liga 2, etapa a 24-a.

De altfel, oficialii se aşteptau la acest deznodământ.

„E un meci foarte greu cu FC Argeş. La situaţia în care suntem acum, ar fi un hazard să vă spun că vom învinge, dar vom încerca să facem un joc cât mai bun şi să obţinem punctele” declara directorul sportiv Camilian Floroiu, înaintea meciului.

În primele două partide din 2020, echipa antrenată de Călin Cojocaru a jucat fotbal doar în prima repriză, când a reuşit să intre la cabine fără gol primit, atât de la CSM Reşiţa (1-4), cât şi de la Viitorul Pandurii (0-4). Dezastrul s-a conturat în ultimele 30 minute ale jocurilor respective, când ultima clasată a încasat, de fiecare dată, câte patru goluri. Pandurii e ultima clasată în Liga 2, pe locul 19, cu doar opt puncte acumulate până acum şi cu un picior în Liga 3.

• Pandurii Târgu Jiu: Al. Opriţa – Cuţitoiu, Nic. Cotolan, Erhard, Vasilescu – Dinu-Ivănescu (Rob. Lică 79′), Takahashi – Şendroiu (cpt.), Tănăsoiu, Leo. Gheorghe (R. Filip 57′) – Peia (P. Popescu 48′)
    Rezerve neutilizate: Krupenschi – Cornicioiu, Frăsia, Licuriceanu
    Antrenor: Călin Cojocaru
  • Campionii FC Argeş: Ducan – Tofan, Mihai Leca, Turda, Şerbănică – Andr. Panait, I. Şerban – Alin Popa, Matiş (Brînzan 79′), Blejdea (Mirică 77′) – Buhăescu (cpt.)(Turkovic 64′)
    Rezerve neutilizate: Micle – Motroc, Muşat, Oancea
    Antrenor: Ionuţ Badea