Sportive

Peppy Dolce Vita, câștigătoarea Cupei Porcului

Peppy Dolce Vita a câștigat ediția a zecea a Cupei Porcului, tradiționala competiție de iarnă la minifotbal. Finala a fost câștigată, la penalti-uri, contra celor de la Vulturii Fărcășești. La final, toată lumea a petrecut la pomana porcului și banchetul de final de an.

În semifinalele de, sâmbătă, Peppy Dolce Vita trecuse de Wektra Team, scor 5-3, în timp ce Vulturii Fărcășești reușise surpriza competiției, învingând cu scorul de 3-0, campioana Dream Team Târgu-Jiu.

În finala de, duminică, transmisă în direct pe Facebook, Peppy Dolce Vita a deschis scorul prin fostul jucător al pandurilor, Romeo Rădoi. Dubla lui Dragoș Săulescu i-a adus pe „vulturi” în avantaj, dar numai pentru două minute, căci același Rădoi a egalat.

S-a ajuns la executarea loviturilor de la 7 metri, la fel ca în finala de anul trecut, iar singura ratare a fost cea a lui Săulescu. Peppy Dolce Vita a reușit astfel, pentru prima oară din 10 încercări, să câștige Cupa Porcului.

Romeo Rădoi a sărbătorit câștigarea trofeului Cupei Porcului alături de colegii săi de la Peppy Dolce Vita. În plus a primit și titlul de „cel mai bun jucător”.

Dragoș Săulescu, jucătorul echipei Vulturii Fărcășești, a fost ales MVP-ul competiției.

La festivitatea de premiere au fost prezenți primarul Municipiului Târgu-Jiu, Marcel Romanescu și prefectul de Gorj, Cristinel Rujan.

După festivitatea de premiere jucătorii celor 4 finaliste din cele două competiții au rămas să petreacă la pomana porcului și banchetul de final de an în Complexul Dolce Vita. Ca în fiecare an, a fost sacrificat un porc cu această ocazie.

Cosmin Iosu, președintele Asociației Club Sportiv Minifotbal Gorj

Peppy Dolce Vita – Vulturii Fărcășești 2-2 (5-3 după loviturile de la 7 metri)

Goluri: Romeo Rădoi (min. 17 și 33) / Dragoș Săulescu (min. 20 și 31)

Peppy: Cristian Vochițu și Cosmin Popescu (portari) – Constantin Lupu, Cătălin Bucă, Ionuț Gruia, Florin Popete, Dragoș Fugaru, Ion Dobîrceanu, Romeo Rădoi și Robert Roibu

Staff: Daniel Buleac și Petrișor Gurică

Vulturii: Andrei Paștiu și Alexandru Homeucă (portari) – Daniel Bălașa, Cătălin Trofin, Gheorghe Tudoran, Daniel Miroiu, Luis Scurtu, Dragoș Săulescu, Mădălin Popescu și Lucian Prună

Staff: Robert Vlăduțoiu

Festivitatea de Premiere

Locul 1 – Peppy Dolce Vita (trofeu, medalii de aur, diplomă, Ursus și Pepsi)

Locul 2 – Vulturii Fărcășești (medalii de argint, diplomă, Ursus și Pepsi)

Golgheter – Ionuț Gruia (Peppy Dolce Vita – 7 goluri): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun jucător – Romeo Rădoi (Peppy Dolce Vita): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

MVP – Dragoș Săulescu (Vulturii Fărcășești): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun portar – Cristian Vochițu (Peppy Dolce Vita): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun tânăr jucător – Gheorghe Tudoran (Vulturii Fărcășești): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai tânăr jucător – Darius Bordea (Karma Târgu Jiu): născut în anul 2004

În Cupa Porcului rezervată amatorilor, finala s-a disputat între Primăria Telești și Pro Răzvy Team. Meciul a stat sub semnul echilibrului până în repriza a doua atunci când portarul celor de la Telești, Muraru, a fost eliminat pentru henț în afara careului.

Răzvan Vulpe a marcat în minutul 35, iar Flavius David a consființit victoria celor de la Pro Răzvy Team cu golul din ultimul minut.

Primăria Telești – Pro Răzvy Team 0-2

Goluri: – / Răzvan Vulpe (min. 35) și Flavius David (min. 40)

Telești: Mădălin Muraru (portar) – Victorel Izdrugă, Victor Niță, Gabriel Gîrdu, Horia Șitoianu, Mădălin Versin, Răzvan Rusu, Dumitru Mitrică, Claudiu Gîrdu și Daniel Sanda

Staff: Mihai Popescu și Camilian Floroiu

Pro Răzvy: Dorin Hîrsu și Cristian Costoiu (portari) – Răzvan Ebîncă, Flavius David, Răzvan Becheru, Ion Arjoca, Ștefan Doldur, Cosmin Băltărețu, Dan Bordînc, Marian Erburosu, Răzvan Vulpe, Alin Zăvoi și Marius Gogelescu

Staff: Adrian Vîlcu și Răzvan Ebîncă

Locul 1 – Pro Răzvy Team (trofeu, medalii de aur, diplomă, Ursus și Pepsi)

Locul 2 – Primăria Telești (medalii de argint, diplomă, Ursus și Pepsi)

Golgheter – Daniel Cojocaru (ACS Victoria 2 Tg-Jiu – 14 goluri): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun jucător – Răzvan Vulpe (Pro Răzvy Team): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

MVP – Lucian Marina (CSV Dragon): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun portar – Dorin Hîrsu (Pro Răzvy Team): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi

Cel mai bun tânăr jucător – Dumitru Mitrică (Primăria Telești): trofeu individual, diplomă, Ursus și Pepsi