Minerit și EnergieStirile Zilei

Jan Popescu: Nu vor fi probleme în acordarea celor 4 prime. Cei 1800 vor lucra și-n 2024

Liderul sindical Jan Popescu le transmite celor 1800 de angajați pe perioadă determinată, din Complexul Energetic Oltenia, să-și facă datoria în continuare, pentru că vor rămâne în companie și în 2024.

Este concluzia la care au ajuns sindicatele după discuția cu administrația, de marți. Contractele acestor angajați expiră la 31 decembrie. Președintele executiv al Sindicatului Mine Energie Oltenia spune că, în ședință, s-a discutat și despre cele patru prime, despre voucherele de vacanță și tichetele de masă, a căror valoare a fost redusă prin ordonanța austerității.

De la 1 ianuarie, angajații Complexului Energetic Oltenia, care au venituri de peste 8000 de lei net, nu vor mai beneficia de vouchere de vacanță. Restul nu va mai primi pe carduri suma de 3300 de lei, ci doar 1600 de lei. Jan Popescu spune că se intenționează ca diferența din sumă să fie inclusă în salariu.

Comments (12)

  1. Tot respectul pentru pensionari,însă bine că mai e cineva care se gândește și la cei care raman!

  2. Reușita e a sindicatelor și a federatiilor mari toți muncitorii trebuie să plece din sindicatele mici de buzunar și să se ducă în cele mari. Unde sunt mulți puterea creste. Cine baga în seamă un lider care are 100 sau 200 de membri, ce poate face el.

  3. Mineri si energeticieni

    A sta într-un sindicat mic de 200-300 de oameni e ca și cum n-ai fi sindicalizat!
    Nu intri la negocieri, nu ești chemat la discuții când e vorba de chestiuni importante.
    Câți oameni poate scoate în stradă un lider cu 100-200 de oameni!
    Ce presiune poate pune un astfel de sindicat!
    Cine a discutat acum cu reprezentanții puterii politicii? Sindicatele mari și federatiile reprezentative!
    Soluția de acum înainte nu poate fi decât înscrierea in sindicatele mari!,
    Altfel ,oameni buni cotizati degeaba!E la fel cum te-ai înscris într-un partid care nu intră în parlament!

  4. Oameni buni, cei care suntem pe perioada determinata, vom avea o șansă numai dacă ne înscriem in sindicatele mari care pot convinge administrația sa ne tina!
    Nu mai pierdeți timpul și cotizatia prin sindicate de buzunar doar că sa se creadă uni lideri!

  5. Ori că stau oamenii în sindicate de buzunar ori că au lideri pensionari tot o ciorba e.
    Cum sa te reprezinte pe tine pe angajat și să lupte un om care e pensionar, asta numai la olteni se poate!
    Sau cum sa te reprezinte pe tine angajat un lider care nu a mai trecut prin cariera sau prin termocentrală!
    Raspundeti-va singuri la întrebarea :când l-ați văzut ultima data pe liderul vostru de sindicat la cariera sau termocentrala!?

  6. Jane baza e in voi ai mari pentru noi care rămânem in câmpul munci.

  7. Așa Jane!
    Daca voi împreună cu partidele din coaliție reușiți cu pensiile și salvați banii oamenilor o să închideți gura tuturor clentailor !
    Hai UNIVERSUL!
    HAI SMEO!

  8. Așa Janele nu te lăsa și bagă comentarii în continuu că să-i prostim pe fraieri, dacă tot ne-am făcut mandatele pe 7 ani!
    Ție îți merge afacerea cu microbuzele eu am bani de păcănele…

    • Hai sa vedem niste lucruri concrete:
      – SMEO avea acum ceva timp 25% din membrii de sindicat din CEO și va mai creste
      – sunt în federația care are peste 50% din membrii de sindicat din CEO
      – sunt de ani buni intr-o federatie puternică și se înțeleg cu ceilalți lideri de sindicate mari și au adus bani oamenilor
      – sunt luați în calcul de factorii politici și se va vedea asta saptamana viitoare
      – și-au băgat mandate pe 7 ani că au avut rezultate, alții peste 3-4 ani vor fi istorie, fie că o să le plece membrii ,fie că se va restrânge activitatea
      -detin majoritatea sindicală într-un bazin minier și o termocentrala care asigura 50% din producția CEO și pot pune probleme oricărui directorat
      – cum e mai bine pt un salariat , sa fie într-un sindicat mărunt sau într-un sindicat mare!

  9. Cine pe cine prostește!
    Unii au băgat oamenilor bani frumoși in buzunare în ultimii ani, altii au fost privitori!
    Ați plimbat vrăjeală asta cu microbuzul și pacaneau până nici gâștele nu va mai asculta!
    Sa dai cotizație la un sindicat care nu poate intra la o negociere de CCM sau o nu e băgat în seamă de puterea politică cum se cheamă!

  10. S-a vazut la buzunar în ultimii ani !
    Oricât de cârcotaș ai fi nu poți să nu recunoști faptul că oamenii au primit bani!
    La fel de adevărat e faptul că s-a dus vremea sindicatelor mărunte ,de 200-300 de oameni.Nu le baga nimeni in seama.
    Daca nu erau cei din presa care să-i bage in seama ar fi dispărut de mult!
    Însă nu pot emite decât păreri care nu ajuta cu nimic.
    Parerile nu te baga la negocieri !

  11. Sindicatele mari din cele două federații reprezentive au găsit diplomația necesara pentru a convinge factorii decidenți sa păstreze drepturile care au fost câștigate pentru oameni.
    Orice ar zice gurile rele se vor rezolva cerințele oamenilor!
    Prin dialog și fără înțepături !

Comment here