Sportive

Eșec la Galați. Baschetbaliștii mai au o șansă pentru a evita retrogradarea

CSM Târgu Jiu a pierdut, luni, în deplasare, meciul trei din seria de play-out, cu CSM Galați, scor 71-87. CSM Galați conduce acum seria cu 2-1, iar baschetbaliștii CSM Târgu Jiu sunt obligați să câștige meciul 4, de miercuri, pentru a putea juca meciul decisiv la Târgu Jiu. O înfrângere în meciul de miercuri ar echivala cu retrogradarea.

Meciul de luni seară, de la Galați, a avut două reprize distincte. Prima a fost una de coșmar pentru baschetbaliștii CSM Târgu Jiu, care au pierdut primele două secvențe ale partidei. Avantajul luat de gazde în prima parte a jocului a fost decisiv în stabilirea echipei câștigătoare. Repriza secundă a aparținut gorjenilor, dar diferența la care au câștigat cele două sferturi a fost insuficientă pentru a răsturna situația pe tabelă. Pe sferturi scorul a fost 31-16, 26-20, 10-14, 20-21.

CSM Târgu-Jiu este obligată acum să câștige meciul 4, pentru a egala situația și pentru a muta seria din nou la Târgu Jiu. Miercuri, va duce una dintre cele mai grele bătălii de la înființarea echipei.

În meciul de la Galați, Arsenije Vuckovic a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene, cu 13 puncte. Pivotul bosniac a mai adunat și 4 recuperări și 3 pase decisive. El a fost urmat de Cameron Oluyitan, cu 10 puncte și 4 recuperări. Tot 10 puncte a strâns și David Antonescu, care a mai avut și 2 recuperări. Ethan Wright a totalizat 9 puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive, fiind unul dintre cei mai buni oameni ai grupării gorjene în acest meci. Tot cu 9 puncte a încheiat meciul și Dimitrius Underwood, care a mai strâns și 3 recuperări și o pasă decisivă. Jalen Dupree a totalizat 6 puncte, 11 recuperări și un asist. Adrian Vaida a terminat meciul cu 5 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Gorjeanul Camil Berculescu a terminat meciul cu 4 puncte și 2 recuperări. Noam Weinberg a încheiat partida cu 3 puncte, iar Milan Luzaic cu 2 puncte.