Ion Bârcă afirmă că fostul guvern PSD a greșit când a trecut în sarcina primăriilor salariile şi indemnizaţiile persoanelor cu handicap şi ale însoţitorilor acestora.
Din cauza acestor plăți, puse în spatele primarilor, multe UAT-uri s-au confruntat cu probleme financiare în acest an. În situație dificilă este și Primăria Turburea, unde plățile sociale ajung la 14 de miliarde de lei vechi anual.
”De la guvernul PSD am primit doar 5,8 miliarde de lei vechi. Nu putem arunca vina pe actualul guvern” spune primarul Bârcă.
Rămas fără bani pe final de an, primarul Bârcă a decis ca el, viceprimarul și consilierii locali să-și ia salariile ce trebuie încasate în decembrie, în 2020. Edilul zice că i-ar mai trebui 300.000 de lei, sumă pe care speră s-o primească la rectificarea bugetară.
[…] Vezi articol pe Radio Infinit […]