Un bărbat, de 85 de ani, din Tismana, a fost la un pas de moarte, după o transfuzie greșită efectuată la Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu.
Conform gds.ro, bătrânul a ajuns la spital în urmă cu 10 zile, cu hemoragie nazală. A fost consultat de medicii de la UPU, ATI și ORL. O asistentă medicală i-a administrat greșit două pungi de sânge din grupa AB4, în loc de 01 negativ. Ulterior, a fost depistată eroarea și a fost remediată. Familia pacientului a fost anunțată chiar de către asistenta care a greșit. Rudele bărbatului sunt șocate de cele întâmplate și vor să depună plângere la parchet.
Dumitru Vienescu, managerul Spitalului Județean de Urgență din Târgu Jiu, a declarat că, joi, va începe o anchetă administrativă.
[…] Cititi tot articolul […]