Ultima Ora

15:24 Pandurii, umilită la Constanţa. Bălan şi-a dat demisia

FC Farul Constanța, victorie cu scor fluviu, 5-0, cu Pandurii Lignitul Târgu-Jiu, sâmbătă, în etapa a 16-a a Ligii a 2-a.

Scorul a fost stabilit încă de la pauză, după golurile lui Kanda (3 – din penalty), I. Stoica (10), Al. Stoica (13), Cruceru (31 – din penalty) şi Doumbia (39). Din minutul 31, pandurii au evoluat în inferioritate numerică, Vișan primind al doilea cartonaș galben (la faza penalty-ului) şi fiind eliminat. Echilibrul numeric s-a restabilit însă în minutul 68, după ce I. Stoica a văzut roşu direct după o intrare la portarul advers. În urma acestui succes, FC Farul a acumulat 25 de puncte și a urcat pe locul trei în clasament, poziție de baraj pentru promovarea în Liga 1.

În urma eşecului, Tiberiu Bălan a demisionat, după numai 3 etape pe banca gorjenilor. De luni, antrenamentele se vor desfăşura sub bagheta secundului Cristi Popescu.