Ultima Ora

12:19 CSM Târgu-Jiu, VICTORIE în derby-ul Seriei B

CSM Târgu-Jiu a câştigat, sâmbătă, derby-ul Seriei B din Divizia A la handbal feminin. Echipa antrenată de Liviu Andrieş şi Andrei Enache s-a impus cu 32-26 în faţa CSM Deva. La pauză cele două echipe se aflau la egalitate, scor 14-14.

Pas important făcut, sâmbătă, de formaţia din Târgu-Jiu în lupta pentru supremaţie în Seria B a Diviziei A. La capătul unei partide spectaculoase şi cu multe răsturnări de situaţie, CSM Târgu-Jiu s-a dovedit a fi echipa mai bună. Rând pe rând, cele două echipe au trecut la conducere pe tabela de marcaj, dar CSM Târgu-Jiu a gestionat mai bine finalul meciului şi a reuşit să îşi treacă în cont cea de-a şasea victorie din această ediţie de campionat.

Ira Zinatullina a fost una dintre cele mai bune jucătoare din formatia antrenată de Liviu Andries. Handbalista a dat startul revenirii echipei gorjene, în repriza secundă.

CSM TÂRGU-JIU: Sara Abed-Kader 12 intervenţii, Bianca Aron 6 intervenţii, Alina Ciuchiatu – Lia Cosma 10g, Ira Zinatullina 8g, Bianca Stanca 3g, Mihaela Obedeanu 3g, Diana Şamanţ 2g, Anna Ivanenko 2g, Florentina Moisin 2g, Irina Neacşu 1g, Francesca Petruţa Argylean 1g, Mădălina Olariu, Andreea Olariu, Valentina Toader, Bianca Chiriţă. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache.

Primarul Marcel Romanescu a reacţionat după victoria gorjencelor reafirmându-şi speranţa că, în curând, spectatorii vor reveni în tribunele Sălii Sporturilor.