Ultima Ora

11:51 Cupa sau prima ligă? Stoican: Aș merge pe Liga 1, nu suntem pregătiți pentru Europa

Viitorul Pandurii Târgu-Jiu s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, pe teren propriu, într-un meci din optimi.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Paraschiv(15) care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Alexandru Buzbuchi la şutul lui Marius Cioiu. Echipa antrenată de Flavius Stoican a mai avut o ocazie mare, prin Cioiu (43), dar Buzbuchi a apărat.

”Este o bucurie imensă, nu ai cum să nu te bucuri” a comentat, după meci, Stoican.

Realist, Stoican spune că Viitorul nu este pregătită să joace în Europa, de aceea ar alege accederea în prima Ligă în defavoarea câștigării Cupei României.

Antrenorul Viitorul Pandurii a lansat un apel și către jucătorii săi să rămână modești și cu picioarele pe pământ, după calificarea în sferturile Cupei.