Ultima Ora

09:02 Ce comisie conduce senatorul Cristinel Rujan

Noul senator PSD Gorj, Ion Cristinel Rujan, va conduce Comisia pentru constituționalitate din cadrul Senatului României.

PSD deţine preşedinţia a opt comisii (Comisia pentru constituţionalitate, Comisia pentru politică externă, Comisia pentru afaceri europene, Comisia pentru ape, păduri, Comisia pentru sănătate, Comisia pentru comunicaţii, Comisia pentru drepturile omului, Comisia pentru regulament); PNL va avea şapte comisii (Comisia juridică, Comisia pentru apărare, Comisia pentru agricultură, Comisia pentru învăţământ, Comisia pentru cultură, Comisia pentru transporturi, Comisia pentru Ştiinţă); USR PLUSpatru comisii (Comisia pentru buget, Comisia economică, Comisia pentru muncă, Comisia pentru mediu); UDMRdouă comisii (Comisia pentru administraţie publică, Comisia pentru energie); AURdouă comisii (Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării, Comisia pentru cercetarea abuzurilor).

Conform votului din Senat, comisiile vor fi conduse de următorii:

Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări

– preşedinte: Iulia Scântei (PNL)
– vicepreşedinte: Simona Spătaru (USR PLUS)
– secretar: Laura Fulgeanu (PSD)

Comisia pentru constituţionalitate

– preşedinte: Ion Rujan (PSD)
– vicepreşedinte: Sorin Mateescu (AUR)
– secretar: Cristian Niculescu-Ţăgârlaş (PNL)

Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital

– preşedinte: Claudiu Mureşan (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Nicolae Neagu (PNL)
– secretar: Ionel Cristescu (PSD)

Comisia pentru politică externă

– preşedinte: Titus Corlăţean (PSD)
– vicepreşedinte: Roberta Anastase (PNL)
– secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

– preşedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
– vicepreşedinte: Felix Stroe (PSD)
– secretar: Gheorghiţă Mîndruţă (USR PLUS)

Comisia pentru afaceri europene

– preşedinte: Angel Tîlvăr (PSD)
– vicepreşedinte: Cristian Ghica (USR PLUS)
– secretari: Vlad Pufu (PNL)

Comisia economică, industrii şi servicii

– preşedinte: Silvia Dinică (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Daniel Cătălin Zamfir (PSD)
– secretar: Dănuţ Bîca (PNL)

Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală

– preşedinte: George Scarlat (PNL)
– vicepreşedinte: Lucian Trufin (PSD)
– secretar: Sebastian Cernic (USR PLUS)

Comisia pentru ape, păduri, pescuit şi fond cinegetic

– preşedinte: Liviu Lucian Mazilu (PSD)
– vicepreşedinte: Andrei Hangan (AUR)
– secretar: Cristian Chirteş (PNL)

Comisia pentru administraţie publică

– preşedinte: Csaszar Karoly (UDMR)
– vicepreşedinte: Mihai Veştea (PNL)
– secretari: Maricel Popa (PSD)

Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială

– preşedinte: Ştefan Pălărie (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Fejer Laszlo (UDMR)
– secretar: Eusebiu Pistru (PSD)

Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport

– preşedinte: Monica Anisie (PNL)
– vicepreşedinte: Novak Zoltan (UDMR)
– secretar: Irineu Darău (USR PLUS)

Comisia pentru sănătate publică

– preşedinte: Adrian Streinu Cercel (PSD)
– vicepreşedinte: Gheorghe Carp (PNL)
– secretar: Laszlo Attila (UDMR)

Comisia pentru cultură şi media

– preşedinte: Viorel Badea (PNL)
– vicepreşedinte: Gabriela Creţu (PSD)
– secretar: Rodica Boancă (AUR)

Comisia pentru transporturi şi infrastructură

– preşedinte: Toma Petcu (PNL)
– vicepreşedinte: Răzvan Cuc (PSD)
– secretar: Marius Bodea (USR PLUS)

Comisia pentru energie, infrastructură energetică şi resurse minerale

– preşedinte: Antal Lorant (UDMR)
– vicepreşedinte: Ovidiu Florean (PNL)
– secretari: Cornel Cristian Resmeriţă (PSD)

Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei

– preşedinte: Marius Humelnicu (PSD)
– vicepreşedinte: Laur Trifan (USR PLUS)
– secretar: Ciprian Pandea (PNL),

Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi

– preşedinte: Matei Constantin Bogdan (PSD)
– vicepreşedinte: Cristina Ioan (PNL)
– secretar: Ionuţ Neagu (AUR)

Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării

– preşedinte: Claudiu Târziu (AUR)
– vicepreşedinte: Daniel Cadariu (PNL)
– secretari: Mihail Genoiu (PSD)

Comisia pentru mediu

– preşedinte: Aurel Oprinoiu (USR PLUS)
– vicepreşedinte: Ion Rotaru (PSD)
– secretar: Kovacs Irina (UDMR)

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii

– preşedinte: Diana Şoşoacă (AUR)
– vicepreşedinte: Ion Prioteasa (PSD)
– secretar: Raluca Ioan (PNL)

Comisia pentru Ştiinţă, inovare şi tehnologie (nou înfiinţată)

– preşedinte: Sorin Cîmpeanu (PNL)
– vicepreşedinte: Florin Bodog (PSD)
– secretar: Cristinel Berea (USR PLUS)

Comisia pentru regulament

– preşedinte: Marius Toanchină (PSD)
– vicepreşedinte: Eugen Ţapu (PNL)
– secretar: Narcis Mircescu (USR PLUS)

Comment here